Cizinci přicházející na Slovensko musí také řešit problém s bydlením a získat další nemovitosti do svého vlastnictví. Veronika MichalíKová z advokátní kanceláře AKMV vysvětlila další informace o tomto tématu.
Cizinci se často obracejí ke svým právním poradcům s otázkami souvisejícími s jejich právy a povinnostmi, jako je získání pobytu nebo lékařské vyšetření pro zahraniční policii. V neposlední řadě se musí také vypořádat s řešením svých problémů s bydlením a získáním dalších nemovitostí do jejich vlastnictví. Judr. Veronika MichalíKová z advokátní kanceláře AKMV.
Který je považován za cizince
Zjistili jsme základní rámec pro získání vlastnictví práva majetku cizinci v devizovém právu, který však nepoužívá koncept cizince, ale cizince. Devizový zákon definuje, kdo je považován za domácí a kdo je cizinec.
Pro účely devizového práva je domácí osoba právnickým subjektem nebo přirozeným člověkem s trvalým pobytem ve Slovenské republice. Zahraniční osoba je pak přirozenou osobou, stejně jako právnická osoba, která není domácí osobou, a proto nemá trvalé pobyt. Registrovaná kancelář na území Slovenské republiky.
Podle oddílu 19A zákona o zahraničních věcech: „Cizinec může získat vlastnictví nemovitostí v České republice, s výjimkou nemovitostí, jejichž akvizice je omezena zvláštními předpisy.“ Zvláštní nařízení v současné době zakotvuje určitá omezení získávání zemědělské půdy.
Získání zemědělské půdy pro cizince
Akvizice vlastnictví na zemědělskou půdu je regulováno zvláštním aktem, kterým je zákon č. 140/2014 Coll. o získání vlastnictví zemědělské půdy a o změnách a doplňcích k určitým jednáním (dále jen „akt o nabytí vlastnictví zemědělské půdy“).
Zákon o získání vlastnictví zemědělské půdy zakazuje nabytí zemědělské půdy do vlastnictví některých zemí nebo jejich občanů. Jedná se o státy, občané státních, přírodních osob s pobytem nebo právními osobami se sídlem v zemích, jejichž právní řád neumožňuje slovenským občanům, přírodním osobám s pobytem ve Slovenské republice a právnických subjektů se sídlem ve Slovenské republice, aby získali vlastnictví zemědělská půda.
Výjimkou je získávání vlastnictví dědictvím zemědělské půdy. Výjimka se také vztahuje na získání vlastnictví členských států Evropské unie, Evropské hospodářské oblasti, Švýcarska a států, pro které je to způsobeno mezinárodní smlouvou, která je vázána Slovenskou republikou, tak i pro Občané těchto zemí a přírodním osobám s bydlištěm nebo právnickými osobami se sídlem v těchto zemích.
Co se považuje za zemědělskou půdu
Abychom to vysvětlili, také zmíníme, které pozemky jsou pro účely tohoto omezení považovány za zemědělskou půdu. Obecně platí, že zemědělská půda je orná půda, chmel, vinice, sady, zahrady a trvalé pastviny.
Omezení popsaná při získávání půdy se však nevztahují na zahrady, půdu ve vestavěné oblasti obce a ze půdy mimo postavenou oblast obce pro půdu pro jiné než zemědělské použití nebo ve kterém je možnost využití zemědělství omezená, půda s méně než 2 000 m2 a půdou sousedící se stavbou, se kterou tvoří funkční jednotku.
Cizinec v katastrálním řízení
Cizinec ve Slovenské republice se tak může stát vlastníkem nemovitosti, která není omezena zvláštními předpisy. Nejprve však musí požádat o příspěvek do registru půdy i občanům Slovenské republiky a splnit několik podmínek. Požadavky návrhu na zadání vlastnictví v registru pozemku by neměly být připomenuty.
Návrh na zahájení katastrálního řízení musí zahrnovat údaje o identifikaci žadatele v rozsahu uvedeném v katastrálním zákoně. Pro přirozenou osobu se jedná o standardní jméno, příjmení, porodní jméno, datum narození, číslo narození, místo trvalého pobytu, doručovací adresa v České republice, pokud se liší od místa trvalého pobytu a údaje o národnosti.
Pro cizince, kteří nemají přidělené číslo narození, je nutné místo porodního čísla zmínit jiný identifikátor; Číslo sociálního zabezpečení nebo jiné osobní identifikační číslo nebo číslo pasu nebo jiný dokument.
Rozsah údajů o identifikacích tedy také ukazuje, že pokud účastníci katastrálního řízení mají trvalé pobyt nebo zůstanou v zahraničí, je tedy nutné, aby návrh zahrnoval také adresu dodání, která musí být na území Slovenské republiky.
https://maxhobby.cz/navrat-ke-korenum-lesni-domky-zrizene-v-kamenech/
https://pro-dum.cz/pryskyrice-do-kazde-domacnosti/
https://azdum.cz/tri-tipy-pro-svezi-vzhled-stareho-nabytku/