Trpíte dráždivým kašlem, alergickými projevy nebo oslabenou imunitou? Jednou z příčin může být nesprávná vlhkost vzduchu. Příliš suchý nebo vlhký vzduch dává našemu zdraví hodně práce.
Každá osoba spotřebovává až 25 000 litrů vzduchu denně. Převážná většina tohoto objemu, 80 až 90 %, je vzduch v interiérech. Jeho kvalita je klíčem ke zdravému a spokojenému životu. Ne každý však ví, jak udržovat zdravý vzduch doma po celý rok.
Regulace vlhkosti ve vzduchu je běžným problémem. Během léta trpíme vlhkou a dusnou, v zimě suché přehřátí vzduchu. Oba extrémy jsou škodlivé pro zdraví a mohou způsobit časté nemoci, opakované infekce a alergické reakce.
Jaká je optimální vlhkost vzduchu v bytě?
Relativní vlhkost vzduchu je uvedena jako procento. 100 % vlhkost hovoří o maximálním vlhkosti vzduchu nasyceném vodní párou a 0 % relativní vlhkost naznačuje suchý vzduch zcela bez částic vody. Vlhkost vzduchu je používána hygrometrem, šikovným zařízením, které stojí za to mít doma.
Doporučená relativní vlhkost je 45 až 60 % v zimě a v létě od 40 do 55 %. Měl by být vždy udržován mezi 40 a 60 %, což je nejpříjemnější a nezatěžuje náš organismus.
Vlhkost vzduchu podle období
Menší kolísání vlhkosti není problém. Objevují se hlavně v kuchyni a koupelně po sprše, mytí nebo vaření. Při teplotě vzduchu 20 ° C by však vlhkost neměla překročit 60 %. Pokud změříte hodnotu menší než 35 %doma, vzduch je příliš suchý.
Houby a roztoči se daří ve vlhkém prostředí
Ačkoli vlhkost v bytě se zpočátku projevuje nenápadně, může to být nepříjemnější naše životy. Kromě méně závažných problémů, jako jsou okna, může vlhký vzduch také ovlivnit zdraví. Působí jako pozvání pro mikroorganismy, které jsou škodlivé pro všechny obyvatele domácnosti.
Nadměrná vlhkost vzduchu vytváří ideální podmínky pro násobení roztočů, což může vést k alergickým reakcím, dráždivému kašli nebo opakovaným respiračním infekcím.
Pokud je do dlouhodobého vlhkého vzduchu přidána vyšší teplota, zamoření stěn s plísní je jen otázkou času. Spóry těchto forem, které pak vdechujeme, mohou způsobit zvýšenou morbiditu a dokonce i bolesti hlavy nebo únavu.
Formy na stěnách jsou jasným signálem, že vnitřní vlhkost je třeba ovládat. Pokud ventilace nestačí, musí být problém vyřešen od základu. Staré domy mohou vyžadovat podříznutí zdiva, vysoce kvalitní izolaci a izolaci oken. S drobnou rekonstrukcí je důležitá správná volba vnitřní omítky.
Porovnání stavebních materiálů bylo vědcům vědci v rakouském výzkumném parku Viva. Ukázalo se, že vápenná omítka může regulovat vlhkost 2 až 3krát lépe než sádrová sádra nebo omítka.
Materiály obsahující vápno absorbují vodní páru z prostředí a vrátí ji v případě suchého vzduchu. Sádra tak udržuje konstantní vlhkost vzduchu na pohodlné úrovni mezi 40 a 60 %.
Plastery s alkalickým pH mají dezinfekční vlastnosti. V interiérech působí jako přirozená ochrana proti škodlivým mikroorganismům a růstu plísňových. Regulují vlhkost a vnitřní teplotu po dlouhou dobu, čímž přispívají ke zdravému životu.
Jak snížit nadměrnou vlhkost:
Používejte barvy minerální omítky a stěny, které regulují vlhkost vnitřního interiéru a zlepšují kvalitu ovzduší,
Větci všechny pokoje pravidelně v kratších intervalech,
Můžete umístit vzduchový odvlhčovač do prostoru, kde se vytvoří nejvíce vlhkosti,
Při vaření vždy používejte párovou kapuci,
Umístěte sušičku prádla tak, aby vzduch volně teče.
Suchý vzduch je obzvláště znepokojen v zimních měsících
Probudíte se ucpaným nosem, vyprahli se ústy a často bolí hlava? Trpíte pálením očí nebo suchou a prasklou pokožkou? Příčinou těchto problémů může být suchý vzduch uvnitř.
První signály nemusí být ignorovány. Pokud je vlhkost vzduchu v bytě příliš nízká, trpí dýchací cesty. Vzhledem ke zhoršené vlhkosti sliznic do těla snáze proniká bakterie a viry, což vede k vážnějším zdravotním problémům.
Bojujeme suchým vzduchem hlavně během zimy. Venkovní teploty se snižují a chladný vzduch přirozeně udržuje méně vlhkosti než teplý. Nepřetržité vytápění a vzácné ventilace způsobují vlhkost vzduchu v místnostech, která se často snižuje pod 30 %.
Izolace může pomoci s problémem suchého vzduchu. Tím se zvýší teplota na povrchu stěn, takže nebudete muset přehánět zimu. Během rekonstrukce si pamatujte, že i to, z čeho jsou stěny vyrobeny, má velký vliv na vlhkost ve vzduchu. Pokud máte stěny sádrokartonu, kontrola vlhkosti nebude příliš účinná.
Vlastnosti omítky mohou být vylepšeny systémem Baumimit Ionit, který se skládá z hladkého mačka a vnitřní barvy. Squeegees regulují vlhkost v interiéru po celý rok, automaticky ji zvyšují nebo snižují podle potřeby. Vnitřní barvy přitahují molekuly vody a proměňují je ve zdraví ionty, které čistí vzduch. Kromě pohodlné vlhkosti získáte také nižší prach a znatelně čerstvý vzduch, který má příznivý dopad na zdraví všech členů domácnosti.
Jak snížit nadměrnou vlhkost
Jak zvýšit vlhkost suchého vzduchu
Pro aktivní regulaci vlhkosti používejte vysoce kvalitní vápno a barvy interiéru,
Během chladných zimních dnů nepřesahujte domácnost,
Po vaně nebo při vaření otevřete dveře na chodbu,
Získejte rostliny pokoje, abyste pomohli s regulací vlhkosti,
Investujte do vysoce kvalitního vzduchového zvlhčovače nebo si vytvořte vlastní – položte na radiátor misku nebo mokrý ručník.