Letos tomu bylo přesně deset let, co mají Češi možnost spravovat majetek prostřednictvím svěřenských fondů. Co to vlastně je? Proč je o ně čím dál tím větší zájem? Jaké mají výhody a je to možnost, kterou byste měli zvážit právě vy?
Co je svěřenský fond?
Možná už jste slyšeli o „svěřeneckém fondu“ – to je ovšem jen nesprávné označení právě pro svěřenský fond.
Díky zákonu č. 89/2012 a novému občanskému zákoníku platnému od roku 2014 máme možnost investovat do takzvaných svěřenských fondů. To je způsob správy majetku, který vždy zahrnuje tři osoby: zakladatele fondu, správce a obmyšleného (beneficienta), tedy osobu, v jejíž prospěch je fond založený. Zakladatel vyčlení ze svého vlastního majetku určitou část, která přestane v tu chvíli patřit jemu a stane se vlastně majetkem bez vlastníka. Svěřenský fond je plně anonymní.
Jak to celé funguje?
Nejspíš si říkáte, k čemu to celé slouží. Svěřenský fond je nástroj, díky němuž můžeme eliminovat nevýhody, které s sebou přináší vlastnictví. Sem spadá například administrativa, závist ze strany jiných osob nebo i ztráta soukromí vzhledem k tomu, že většina majetku je evidovaná ve veřejně dostupných registrech. Zároveň si ale ponecháme výhody, které z vlastnictví plynou – tedy kupříkladu výnosy z majetku, možnost majetek užívat pro své potřeby a pro potřeby vlastní rodiny.
Do svěřenského fondu lze vyčlenit prakticky jakýkoli majetek: movitý i nemovitý, dluhopisy, akcie… Existuje pouze několik výjimek, u kterých je potřeba dodržet určité postupy. Do této kategorie spadá třeba nemovitost, u níž jste ještě zcela nesplatili hypotéku. V takovém případě je nutné požádat o souhlas s přepisem do svěřenského fondu příslušnou banku, u které máte hypoteční úvěr sjednaný.
Jakmile majetek do svěřenského fondu vložíte, přestáváte být jeho majitelem (alespoň podle českého práva). Majetek se v tu chvíli stává majetkem bez vlastníka – nepatří ani vám, ale ani svěřenskému fondu nebo jeho správci.
Ve třech se to lépe táhne
Abyste mohli svěřenský fond založit, potřebujete tři subjekty:
Tím prvním je zakladatel. To může být nejen fyzická, ale i právnická osoba. Ta majetek do fondu vloží a také rozhoduje, jak se s ním bude nakládat.
Správce je osoba, která o majetek pečuje podle pokynů zakladatele. Na jeho bedrech spočívá veškerá administrativa, která s fondem souvisí. Jak jsme však už uvedli výše, není vlastníkem žádné části majetku, kterou majítel do svěřenského fondu převedl.
Posledním do trojlístku je obmyšlený neboli beneficient. To je osoba, která má z fondu prospěch. Být jím může jiná osoba, ale třeba i zakladatel sám.
Proč svěřenský fond zakládat?
Svěřenský fond je velmi šikovný nástroj, který prakticky rozšíří vaše finanční portfolio. Jaké funkce nabízí? Ochrana majetku je jednou z neocenitelných možností, které svěřenský fond nabízí. Majetek v něm je oddělený od majetku zakladatele. Pokud vás tedy například trápí, že se manžel začal zadlužovat a nebankovní půjčka střídá půjčku bankovní a naopak, svěřenský fond pro vás může být způsobem, jak zbývající majetek ochránit.
Ochrana soukromí představuje další nezanedbatelnou výhodu. Jestliže tedy na rozdíl od prvního případu máte bohatý majetek a nechcete, aby vám lidé záviděli, stačí část převést do svěřenského fondu.
Finance pro budoucí generace. Myslíte na dědictví pro své potomky? Svěřenský fond vám umožní převést majetek pro další generace a jasně určit, za jakých podmínek majetek mohou později získat. Je to rovněž možnost zabezpečení osoby, která se o sebe nedokáže sama postarat a svěřit jí celý obnos by nemělo kýžený výsledek – takovou osobou může být mentálně postižený potomek či příbuzný, ale třeba i osoby závislé na návykových látkách, na kterých vám záleží, ale víte, že je potřeba jim finance „dávkovat“.
Ochrana majetku před rizikem podnikání. Jako OSVČ ručíte za dluhy veškerým svým majetkem. Pokud ale svůj majetek převedete do svěřenského fondu, nepatří nikomu – a nikdo ho tedy nemůže požadovat jako náhradu za vaše dluhy.

Forma investice. Správce, kterého péčí o svěřenský fond pověříte, se může věnovat investicím a zajistit vám tak výnos, který je posléze možné obmyšlené osobě pravidelně vyplácet. Je to tedy další položka, o kterou můžete obohatit svůj finanční plán a investiční portfolio.
Náhrada předmanželské smlouvy. Jestliže chcete mít jasno ve svém majetku, než si řeknete společné „ano“, ale zároveň nechcete podepisovat předmanželskou smlouvu, svěřenský fond může být jedním z možných řešení.
Forma dobročinných aktivit. Chcete věnovat část svého majetku na charitativní účely? I takové využití svěřenský fond má, ať už tímto způsobem využijete jen část majetku nebo celý, pokud nemáte dědice a chcete jej využít smysluplně, je to možná varianta.
Na co si dát pozor?
Rozhodnete-li se svěřenský fond založit, pečlivě vybírejte jeho správce – právě on se bude o váš majetek starat. Vyhledejte si recenze společností, které se správou svěřenských fondů zabývají. Ideálně by měly mít dlouholeté zkušenosti, dobré recenze a možnost lépe rozložit vložený majetek díky většímu objemu financí.
Nezapomeňte na důkladné zpracování veškeré dokumentace – měli byste ji příslušně ověřit u notáře a projít všechny podmínky jednu po druhé.
Potom už stačí jen využívat veškeré výhody, které ze založení svěřenského fondu vyplývají – a že jich není málo!