Renovace rolnické farmy z 11. století navrhl architekt Benedikt Bolza pro jeho 7-člennou rodinu. Udělal to „na Pánu“, a to nejen proto, že má ušlechtilý titul.
V době, kdy se hrabě Benedict Bolza pustil do rekonstrukce jeho rodinného domu, jeho bydlení nebylo příliš aristokratické. „V domě to mrzne, a když pršelo, museli jsme vytáhnout desítky kbelíků a dokonce i nějaké deštníky,“ vzpomíná jeho žena, „potřebovali jsme svůj vlastní domov a museli jsme být velký!“ Několik let žila celá rodina ve staré rezidenci Reschio od 11. století, ale stala se nesnesitelným, zejména poté, že ne, dokonce ani od vznešené rodiny Corsini z Florencie, očekávali své páté dítě. Pak řekli, že je čas vytvořit správný domov.
Benedikt již měl dostatek zkušeností s rekonstrukcí staletí roku. Jeho rodiče, hraběn Antonio Bolza a jeho manželka Angelika, vyhráli Castello Di Reschio, osídlení 1 000 hektarů v zalesněných kopcích italské umbrie, již v 90. letech. Měli vizi, jak otočit a zanedbávané venkovské domy v luxusní vily a penziony. Jejich syn Benedikt v té době studoval jako architekt a brzy se připojil k rodinnému podniku, kde dohlížel na restaurování a design v panství. Asi za 13 let Benedikt stěží přestavoval 22 z 50 domů v tomto místě. Byl doplněn interiéry na míru, tradiční zahrady a bazény s nekonečným okrajem. „Nejenže navrhujeme domy a zahrady pro naše klienty, ale také spravujeme jejich nemovitosti,“ vysvětluje Benedikt, který také působí jako ředitel oddělení.
Rodina Bolz se rozhodla znovu vybudovat jeden z největších domů v lokalitě před 9 lety, což bylo také jednou z nejnáročnějších renovace. Ačkoli jeho opotřebovaný kamenný exteriér byl v slušném stavu, interiér byl úplně jiný příběh. „Byl to labyrint schodišť a úzkých místností pro sezónní pracovníky a jejich rodiny,“ říká architekt, „jediným řešením bylo radikálně zbourat interiéry, přestavět je od základů a přidat úroveň pro další prostor.“
Když se Benedikt začal znovu vybudovat, měl jasnou představu o tom, jak se to všechno hodí do sebe a plánuje každý detail. Měl také velký tým, více než 100 stavitelů a řemeslníků, ale ne vždy sdíleli jeho myšlenky. Postupem času však byli harmonizováni a hodně se dozvěděl o tradičních stavebních materiálech.
Poslední forma domu Bolz má v některých částech dvě patra, v jiných tři. Jedním z pozoruhodných rysů konstrukce je plynulost její struktury. Většina společných oblastí je spojena s dvojitou centrálním schodištěm, které se skládá z pevného pískovcového dna a otevřeného horního paže z oceli a dřeva. Schody zasazené do původního kamenného nádvoří, které je nyní zavřeno ve sklenici, jsou součástí osvětleného vnitřního síně, která dává staré budově současnou dynamiku.
Střed domu je jeho velká kuchyně, charakterizovaná dramatickým klenutým vápencovým vápencovým stropem s ocelovými trámy, leštěnou betonovou podlahou, skříněmi z nerezové oceli a dřevěnou pecí navrženou Benediktem. „Rád připravuji recepty s Marcem Pellegrinim, šéfkuchařem, který vede restauraci Reschio,“ říká Necity. Dodává, že téměř 30 lidí se do její kuchyně vejde díky velkému, ale intimnímu výklenku za sezení. „Je běžné, že máme hordy,“ říká, „zvláště když nás navštíví moje sestra Fion a její šest dětí.“ V létě, když neorganizují divadelní tábory pro rodinu a přátele, je v domě nejméně 40 dětí a většina z nich spí ve stanech v zahradě.
Celý interiér s Benediktem byl navržen společně non -Nation, která poprvé přišla resch jako malíř dekorativních předmětů v roce 1998. „Benediktovi rodiče mi pověřili ozdobit jeden z domů v této oblasti,“ vzpomíná, “setkala jsem se s mým manžel.“
S výjimkou řady historických kusů byla většina nábytku v domě navržena Benediktem speciálně pro rodinu. Od kuchyňského jídelního stolu s plochou téměř 2 m2 (vyrobených z recyklovaného dubu a oceli od vinných sudů) po místní vyrobené lampy používané v celém domě. V hlavní ložnici je krejčovská židle, stejně jako volná litinová lázeň, útulná uložená krbem. Koupelna s dvojitým manželem obsahuje ručně určené travertinové umyvadla s měděnými zrcátky. Aby sluneční světlo proniklo do prostoru, navrhl Benedikt dvoupodlažní mřížku „Brise-Soleil“, která se podobá těm, které se nacházejí v tradičních cihlových stodolech.
Zkušenost s rekonstrukcí domu a bydlení s tolika vlastními návrhy byl Benediktem stimulován k zavedení řady nábytku, který nabízí k prodeji online. Jeho rodinná bydliště však zůstává jeho prioritou. „Když moji rodiče koupili tuto nemovitost, byl jsem jen student,“ říká. „Ale věděl jsem, že můj osud jako architekt je neoddělitelně spojen s tímto místem.“