- Komerční sdělení-udalosti

Evropská centrální banka bude i nadále zpřísnit měnovou politiku

spot_img

Evropská centrální banka bude i nadále zpřísnit měnovou politiku i v případě „podstatného zpomalení“ hospodářské činnosti v oblasti eurozóny, uvedla šéfa ECB Christine Lagard.

„Očekáváme, že na několika příštích schůzích zvýšíme úrokové sazby, které potlačí poptávku a zabrání riziku trvalého nárůstu očekávání inflace,“ řekla Lagard ve svém projevu před výborem pro hospodářský a měnový výbor Evropského parlamentu. TASR o tom informuje na základě zprávy Bloomberga.

Lagard varoval, že pomoc domácností a společností je příliš široká a může částečně eliminovat úsilí ECB o zpomalení míry růstu spotřebitelských cen směrem k cíli o dvě procenta. V současné době je inflace v oblasti eurozóny ve srovnání s cílem ECB téměř pětkrát.

Vysoké inflační tlaky přinutily ECB, že po více než deseti letech začala zpřísnit měnovou politiku. V září zvýšila úrokové sazby rekordních 75 základních bodů. Inflace je podporována ruskou válkou proti Ukrajině, která způsobila energetickou krizi v Evropě.

Ostatní zástupci ECB také signalizovali, že ekonomika nezabrání bance v dalším zvyšování sazeb.

Viceprezident ECB Luis de Guindos v pondělí uvedl, že „snížením inflace můžeme ke zlepšení ekonomické situace co nejvíce přispět“.

Hotovostní trh předpokládá, že Rada guvernéra ECB na svém říjnovém zasedání zvýší sazby o dalších 75 základních bodů, zatímco míra vkladu v současné době na 0,75 procenta by měla být do konce roku nad dvě procenta.

- Reklama -události
- Reklama -PR články

Redakce doporučuje

Články autora