Možná vás překvapí, ale neexistuje žádný odpadní koš ani toaletní miska. To jsou místa, která jsou obtížně přístupná nebo přehlížena. Nemusíte je každý den drhnout, ale věnujte jim pozornost alespoň během jarního čištění. Podívejte se, kde je najít.
- Odvrácená strana radiátoru
Ti, kteří mají doma klasické radiátory, určitě přesně vědí, kolikrát je čistí. Obvykle se může spočítat na prstech jedné ruky. Čím více drsnější jejich tvary, tím více prachu a nečistot se na ně hromadí. Nezapomeňte na to, když to vyčistíte. Domácnosti, které zahřívají podlahové vytápění, mají jeden vklad a bakterie méně.
Tipy pro čištění: Nejjednodušší způsob je dát na vysavač vhodné prodloužení – kartáč, který se hodí do mezery mezi chladičem a stěnou nebo do vývodů. Slibujte všechny skryté části radiátoru a nejlepší zeď za ním. Alespoň jednou ročně byste ji měli také umýt látkou namočenou ve vodě pomocí pracího prostředku. Je také velmi efektivní čištění chladiče pomocí čisticího prostředku na tlak.
- Klouby mezi dlaždicemi
Dlaždice a dlaždice jsou krásné, ale mají tmavou stránku – spárovací hmota. Díky své barvě světla a porézní povaze je tento materiál náchylný k tvorbě tekutin a tvorby skvrn. Čištění kloubů je poměrně zdlouhavá práce, ale pokud do čisticího programu zahrnete alespoň několikrát ročně, můžete snížit vytvoření plísní. Tuto katastrofu lze zabránit při navrhování koupelny – pokud si vyberete bezproblémové dlaždice, máte méně hygienického problému méně.
Tipy pro čištění: Vyčištění kloubů je nejlepší štětec, pokud chcete být velmi přesný, můžete také použít starý zubní kartáček. Ponořte ji do vody a drhněte klouby. To je velmi usnadněno octovou vodou nebo jiným velkým domácím roztokem – směsí peroxidu vodíku a bikarbonátové sody.
- Skocle proužky
Jak často si myslíte o suknících proužcích? Ano, jedná se o destičky pokrývající nejnižší část zdi. Protože nejsou umístěny ve výšce očí, obvykle unikne jejich znečištění. Nikdo je nechce čistit na klečení, ale vyplatí se to jednou za čas.
Tipy pro čištění: Skřírové proužky můžete vysávat nebo oprášit dlouhým peřím, abyste se nemuseli ohýbat. Alespoň s velkým čištěním je dobré je čistit teplou vodou a prací prostředek. Velmi praktickým nástrojem je magická guma nebo magická houba.
- Sprchová hlava
Přestože se mnozí z nás denně sprchují, jen zřídka se díváme na sprchovou hlavu. Kdybychom se častěji podívali, pravděpodobně bychom si všimli, že mnoho děr je plněno. Postupem času jsou ucpané měřítkem nebo plísní. Pokud chcete čistou sprchu, očistěte je čas od času.
Tipy pro čištění: Dobrou volbou jsou čističe určené k odstranění měřítka a plísní. Pokud můžete hlavu odšroubovat, namočte ji do roztoku stejného množství octa a horké vody. Pokud jej nemůžete odstranit, vyplňte plastový sáček roztokem a ovinete jej kolem sprchové hlavy. Odjeďte na několik hodin a pak pusťte vodu.
- Vypouštěcí zástrčka
Dalším výživným bodem pro bakterie a plísně je ucpaný odtok. Pokud voda v dřezu nebo vaně začne pomalu vypouštět, stane se rájem mikrobů. Nemusíte si okamžitě kupovat novou zátku, stačí převrátit rukávy a vyřešit problém.
Tipy pro čištění: Vytáhněte zástrčku a vyčistěte ji pod teplou nebo horkou vodou detergentem nebo použijte čistič měřítka. Před čištěním hadříku namočte zástrčku do roztoku octa nebo prací prostředek.
- Obklopující toaletní misku
Paradoxem je, že podle několika výzkumů jsou naše toalety opravdu jedním z nejčistších míst v domácnosti. Vědci se domnívají, že je to hlavně proto, že jsme nějak podvědomě považujeme za špinavou toaletu, a proto věnují zvýšenou pozornost čištění a dezinfekci. Ale zapomínáme na její okolí, dlaždice a dlaždice. Zároveň tam jsou kapky z toaletní mísy a jsou tam pěkně.
Tipy pro čištění: Při mytí podlahy na záchodě buďte opatrní a projděte dezinfekčním roztokem kolem záchodu, vodorovně a svislý. Jednou za čas můžete tyto oblasti dezinfikovat roztokem kuchyňské soli, hydrogenuhličitanu a peroxidu. Roztok nechte hodinu a otřete vlhkým hadříkem.
- Kuchyňská houba
Zastavte se a uvidíte svou spolehlivou houbu, než začnete po večeři mytí nádobí. Podle odborných studií je kuchyně nejšpinavější oblastí v celém domě a zejména existují houby a nádobí. Rodina bakterií, která zahrnuje také Salmonella a E. coli, byla nalezena ve více než 75 % těchto AIDS. Jednoduchý trik k zajištění jejich čistoty je nahradit je jednou týdně nebo předložit zvláštní „ošetření“.
Tip pro čištění: Vařte zvlhčenou houbu v mikrovlnné troubě (ne kovový). Můžete jej dokonce namočit do roztoku lžičky koncentrovaného bělidla v litru teplé vody. Další metodou čištění je vložit do myčky nádobí – nastavte ji na nejžhavější cyklus.